Dördüncü Hafta

Bebeğiniz Nasıl Büyüyor

Bu hafta embriyonik dönemin başlangıcını gösterir. Bugüne kadar 10 haftaya kadar, bebeğinizin tüm organları gelişmeye başlayacak ve bazıları da çalışmaya başlayacak. Sonuç olarak, bu onun gelişimine engel olabilecek herhangi bir şeye karşı en savunmasız olacağı zamandır. Şu anda bebeğiniz iki katmandan oluşan bir haşhaş tohumu büyüklüğünde bir embriyo: tüm organlarının ve vücut parçalarının gelişeceği epiblast ve hipoblast.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

4. Haftada : Bebeğiniz Haşhaş Tohumu Büyüklüğünde

İlkel plasenta da bu noktada iki katmandan oluşur. Hücreleri, rahminizin iç kısmına tünel yaparak, kanınızın aktığı alanlar yaratır, böylece gelişmiş plasenta, büyüyen bebeğinize besin ve oksijen sağlayabilir.

Şimdi de bebeğinizi barındıracak olan amniyotik kese var; büyüdükçe onu hafifletecek amniyotik sıvı; ve bebeğinizin kırmızı kan hücrelerini üreten ve plasenta gelişene ve bu görevi üstlenmeye hazır olana kadar besinleri vermeye yardımcı olan yumurta kesesi.

Siz ve Hamileliğiniz

Bu hafta aradan sonra hamile olup olmadığını öğrenebilirsin. En doğru sonuçlar için, bir hamilelik testi yapmadan önce geçen süreyi kaçırdıktan sonra birkaç güne kadar bekleyin.

Test pozitif ise, doktorunuzu veya ebe ofisini arayın ve ilk doğum öncesi randevunuzu planlayın. Bir sağlık durumunuz olmadıkça, daha önce hamileliğinizle karşılaşmadıkça veya kontrol edilmesi gereken belirtiler geçirmedikçe, sağlık hizmeti sağlayıcılarının çoğu sekiz haftaya kadar sizi görmeyecektir. Herhangi bir ilacı – reçeteli veya reçetesiz – alıyorsanız, bunları almanın güvenli olup olmadığını sorun.

Zaten en az 400 mikrogram (mcg) folik asit içeren günlük multivitamin veya prenatal vitamin almalısınız. Bazı kadınların daha yüksek dozda folik asit ihtiyacı vardır, bu yüzden doktorunuza veya ebe’ye ne önerdiği hakkında danışın.

Sonraki altı hafta bebeğinizin gelişimi için kritik öneme sahiptir. Bebeğinize beslenme ve oksijen sağlayan plasenta ve göbek kordonunun ilkel versiyonları zaten işliyor. Plasenta sayesinde bebeğiniz vücudunuza aldığınız şeye maruz kalır, bu yüzden ikinizin de iyi olduğundan emin olun.

Eğer ev gebelik testiniz negatif ise, eğer hala döneminizi almadıysanız beşinci haftada bir tane daha alınız. Birçok idrar testi, hamileliği dört haftada tespit edecek kadar hassas değildir.

Bir yıl veya daha fazla (veya 35 yaşın üstündeyseniz altı ay) hiçbir başarı elde etmeyecek olursanız, olası doğurganlık sorunlarını tespit etmek için sizin ve eşinizin bir çalışma sınavı hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Sonuçlar rahatsız edici olsa da, bir problemi daha sonra değil de er ya da geç, tedaviye – ve nihai hedefinize – başlamış olursunuz: bebek sahibi olmak.

Evde hamilelik testleri, idrarınızda insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormonun varlığını tespit ederek hamile olup olmadığınızı söyleyebilir. İşte bunları ne zaman ve nasıl alacağınız konusunda bilmeniz gerekenler.

Ne Zaman Hamilelik Testi Yapabilirim ve Doğru Bir Sonuç Alabilirim?

Bir hamilelik testi yaptırmak için geçen süreyi kaçırdıktan sonra haftada birkaç gün beklemek en iyisidir. Bu zamana kadar, yeni hamile kadınların çoğu, idrar testlerinde onu tespit etmek için yeterli miktarda hCG’ye sahiptir.

Hamilelik testini yapmadan önce, testin son kullanma tarihini kontrol edin ve hala iyi olduğundan emin olun. Ev hamilelik testini nemli veya ılık olan herhangi bir yerde (banyo gibi) saklıyorsanız, kötüleşmiş olabilir, bu yüzden atınız ve yenisini alınız.

Test etmeye hazır olduğunuzda, talimatların farklı markalarla değişmesi nedeniyle talimatları dikkatli bir şekilde okuyun. En doğru sonuçlar için, idrarınız en yoğunlaştığı zaman, sabah ilk testinizi yapın. Sonuçları görmek 10 dakika kadar sürebilir.

Test negatif sonuç gösteriyorsa ve hala döneminizi almamışsanız, birkaç gün veya hafta bekleyin ve tekrar deneyin. Olumsuz sonucun hamile olmadığınız anlamına gelmediğini varsaymayın. Sürenizi beklendiği gibi almadıysanız, hala hamile olabileceğinizi unutmayın.

Hafif bir çizgi bile hamile olduğumu mu gösterir mi?

Testinizde olumlu bir sonuç görürseniz, çok hafif olsa bile, şansınız hamile olduğunuza göre iyidir. Bir ev gebelik testi için pozitif sonuç göstermesi için vücudunuzun hCG seviyesini tespit etmek zorundadır. Düşündüğünüz kadar uzak değilseniz, hafifçe olumlu bir sonuç alabilirsiniz. Emin olmak için iki veya üç gün içinde başka bir test yapın.

İkinci olumlu sonuç daha belirgin ise, tebrikler. İkinci test tamamen olumsuz ise, çok erken bir düşük yapmış olabilirsiniz. Uzmanlar tüm gebeliklerin yüzde 20 ila 30’unun düşükle sonuçlandığını tahmin ediyorlar, bu yüzden maalesef bu çok yaygın.

Hamilelik testlerinin çoğu, sonuçları beş dakika içinde kontrol edebildiğinizi söylüyor, ancak New Mexico Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bazı durumlarda olumlu sonuç için on dakika beklemenin gerekli olduğunu tespit etti.

Zamanlama hakkında mı kafan? Çoğu sağlık çalışanı yaptığı gibi, hamilelik hesaplarımıza son döneminizin ilk gününden başlıyoruz. Bu yüzden dönemini özlediğin ve hamilelik testinde pozitif olana kadar, muhtemelen dört ya da beş hafta hamilesin.

Gebeliğinizin Beşinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz