Dokuzuncu Hafta

Bebeğiniz Nasıl Büyüyor

Yeni sakininiz yaklaşık bir üzüm büyüklüğündedir – ve daha çok insana benzemeye başlıyor. Önümüzdeki aylarda pek çok ince ayar yapsa da, temel vücut parçaları hesaba katılıyor. Diğer değişiklikler boldur: Bebeğinizin kalbi dört odaya bölünür ve valfler şekillenmeye başlar – minik dişleri gibi. Embriyonik “kuyruk” tamamen gitti. Bebeğinizin organları, kasları ve sinirleri oluşmaya başlıyor. Dış cinsiyet organları var ama birkaç hafta daha erkek ya da kız olarak ayırt edilemez. Gözleri tamamen oluşuyor, ancak göz kapakları kapanmış ve 27 haftaya kadar açılmayacak. Küçük kulak izleri var, ağzı, burnu ve burun delikleri daha belirgindir. Plasenta, hormon üreten kritik işin çoğunu üstlenmek için yeterince geliştirildi. Artık bebeğinizin temel fizyolojisi yerinde olduğu için, hızlı kilo alımı için hazırlanıyor.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

9. hafta: Bebeğiniz bir üzüm büyüklüğünde

Siz ve Hamileliğiniz

Beliniz biraz kalınlaşsa bile hamile görünmeyebilirsiniz. Gerçi muhtemelen hamile hissediyorsun. Çoğu kadın için sabah saatlerinde bulantı ve diğer fiziksel belirtiler tam olarak belli değil, aynı zamanda duygusal bir gelgit yaşıyor gibi de hissedebilirsiniz.

Ruh hali değişimleri artık yaygındır – bir ebeveyn olma konusunda dönüşümlü ve dehşete düşmüş hissetmek tamamen normaldir. Kendinizi biraz rahatlatmaya çalışın. Kadınların çoğu, ruh halinin 6 ila 10 hafta arasında alevlendiğini, ikinci trimesterde kolaylaştığını ve daha sonra gebelik rüzgârı olarak yeniden ortaya çıktığını fark eder.

Herhangi bir komplikasyon mu yaşıyorsunuz? Eğer çalışıyorsanız ve sağlık hizmeti sağlayıcınıza sık sık ziyaret ediyorsanız veya çok meşgulseniz, iş arkadaşlarınıza hamileliğinizin erken saatlerinde söylerseniz rahatlamış olabilirsiniz.

Ne kadar hastasın? Sabit bir mide bulantısı veya sık sık kusma sorunu yaşıyorsanız, amirinize, tercih ettiğinizden daha önce hamileliğiniz hakkında bilgi vermeniz gerekebilir. Ona söylemeden önce ne istediğinizi düşünün: Merhamet? Kısa molalar? En kötüsünü geçene kadar esnek bir program mı? İhtiyacınız olanı sorun ve daha sonra kadınların çoğunun üçüncü ayın sonunda daha iyi hissettiklerini temin edin.

Amiriniz ve iş arkadaşlarınız destekleyici mi olacak? Bu, iş yeri kültürünüze, iş yerinizin diğer kadın gebeliklerinden ne ölçüde etkilendiğine ve amirinizle olan ilişkinize bağlı olacaktır. İşvereninizin haberi profesyonelce ele alacağından eminseniz, hamileliğinizi erken duyurmak, hamileliğinizi daha sağlıklı ve daha az stresli hale getirmeye yardımcı olabilecek herhangi bir işveren tarafından sağlanan hizmetlerden yararlanabileceğiniz anlamına gelir.

Ne yazık ki, bazı işverenler hamile çalışanlar hakkında aydınlanmış olanlardan daha az olabilir. İşvereninizin tepkisi hakkında endişeleriniz varsa, dikkatli olun ve göstermeye başlayana kadar patronunuza söylemeyi beklemeyi düşünün. Ayrıca işyerinde hamile olan bir meslektaşını sessizce bir kenara alıp nasıl tedavi edildiğini sormak isteyebilirsiniz.

Son olarak, yasal haklarınızın farkında olun. Hamilelik Ayrıcalığı Yasası olarak adlandırılan bir yasa, işverenlerin işten atmalarını, kovmalaarını ya da hamile kalmaları nedeniyle kadınları farklı şekilde tazmin etmelerini önlüyor. Ayrıca, devlet hamile kadınlara karşı ayrımcılığı yasaklayan benzer yasalara sahiptir.

Bebeğinizle bağ kurmaya başlamak için çok erken değil! Küçük olana bağlanmak için her gün zaman ayırın. Bu zamanlarda sessizce oturun ve ellerinizi karnınızın üzerinde hafifçe dinlendirin. Nefesinize odaklanın ve bebeğinizi düşünmeye başlayın (umutlarınız ve hayalleriniz, ebeveyn olarak niyetleriniz, vb.). İçinizde ortaya çıkan mucizeye odaklanmak ve olmak istediğiniz ebeveyn tipini planlamak için harika bir yol.

Gebeliğinizin Onuncu Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz