Birinci ve İkinci Hafta

Bebeğiniz Nasıl Büyüyecek?

Henüz hamile olmamanıza rağmen, bir sperm tarafından döllenmiş bebeğe dönüşebilecek bir yumurtayı serbest bırakmak üzeresiniz.

Geçtiğimiz hafta, kan dolaşımınız boyunca östrojen ve progesteronun yoğunlaştığı bir artış, uterusun potansiyel bir döllenmiş yumurtayı desteklemek için yemyeşil, kan açısından zengin bir doku astarı oluşturmasını sağladı. Aynı zamanda yumurtalıklarınızda, yumurtalar folikül denilen sıvı dolu keseler içinde olgunlaşıyordu.

Bu haftanın başında (28 günlük bir döngünün 15. günü), yumurtlayabilirsin. Bu olduğunda bir yumurta folikülünden patlar ve yumurtalığınızdan fallop tüpüne geçirilir. (Yumurtlama gününün biraz değişebileceğini unutmayın. Örneğin, 28 günlük bir döngüye sahip kadınlar için 9. gün ile 21. gün arasında olabilir.)

Önümüzdeki 24 saat içinde, her ejakülasyondaki 250 milyonluk spermlerden biri, vajinadan rahim ağzından, rahminizden fallop tüpüne kadar, yumurtaya nüfuz edebileceği şekilde yüzmeyi başarırsa, yumurta döllenir. . Sadece yaklaşık 400 sperm yumurtaya zorlu 10 saatlik bir yolculuktan sonra hayatta kalır ve sadece bir tanesi dış zarından oyulmayı başarır.

Sonraki 10 ila 30 saat içinde spermin çekirdeği yumurta ile birleşir ve genetik materyallerini birleştirir. Eğer sperm bir Y kromozomu taşıyorsa, bebeğiniz bir erkek olacaktır. Eğer bir X kromozomu varsa, bir kızı taşıyacaksınız.

Fallop tüpünden rahminize üç ila dört günlük bir yolculuk sırasında, döllenmiş yumurta (şimdi bir zigot olarak adlandırılır) 16 aynı hücreye bölünür. Uterusa girdiğinde, zigot morula denir. Bir ya da iki gün sonra, rahminizin yemyeşil kaplamasına girerek şaşırtıcı büyümesine ve dönüşümüne devam edecektir.

Bu zamana kadar, gelişmekte olan bebeğiniz, bilim adamları tarafından blastosist olarak resmen anılan küçük bir hücre topudur: Embriyonun kendisi ve amniyotik kesecik haline gelecek sıvı dolu bir kavite olacak bir içsel hücre kütlesine sahiptir. Bir dış hücre kütlesi, bebeğinize yaşamı sürdüren oksijen ve besinleri veren ve atık ürünlerini taşıyan plasenta şeklinde gözenekli bir organ haline gelir.

Not : Her bebek anne karnında biraz farklı gelişir. Bilgileriniz, bebeğinizin gelişimi hakkında genel bir fikir vermek için tasarlanmıştır.

Hayatınız Nasıl Değişiyor

Bir şeyin gerçekleşmesi için bir çok şeyin gerçekleşmesi gerekiyor – bu durumda zamanlama gerçekten her şeydir. Oranlarınızı artırmak için, yumurtlama yaptığınızı düşündüğünüz günde ve tekrar yumurtlamadan önce iki gün boyunca seks yapmayı hedefleyin. Siz ve eşinizin sevgiyle birlikte bol bol zaman geçirdiğinizden emin olun.

Ayrıca, önceden ev ödevi yapmak da isteyebilirsiniz: Fırsat pencerenizi saptamanıza yardımcı olmak için yumurtlamayı saptamaya devam edin. Ve hamile kalmanın genellikle ne kadar sürdüğünü öğrenin – çoğu çiftin, bir bebeğin yolda olduğunu ilan etmeden önce birkaç denemeden fazlasına ihtiyacı vardır.

Ve daha önce yapmadıysanız, vücudunuzun bebeğiniz için mümkün olan en iyi şekilde olduğundan emin olmak için bir önyardım kontrolü için sağlık uzmanınıza danışın. Örneğin, sizin veya eşinizin ciddi kalıtsal hastalıklar için bir taşıyıcı olup olmadığını görmek için size genetik taşıyıcı taraması sunacaktır. Reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçları alıyorsanız, bunları almaya devam edip etmeyeceğinizi sorun.

Gebe kalmayı başarırsanız, hamilelik testi üzerinde olumlu bir sonuç almadan önce iki hafta veya daha fazla olabilir.

Bebeklerin çoğu yumurtanın döllenmesinden yaklaşık 38 hafta sonra doğarlar, ancak bu durumun gerçekleştiğini tam olarak saptamak çoğu zaman zordur. Sağlık uzmanınız, son döneminizin ilk gününden itibaren 40 hafta sayılarak, doğum sürenizi hesaplar. 28 gün. (Daha kısa veya daha uzun döngüleriniz varsa, ultrasondan sonra son kullanma tarihinizi ayarlayabilirsiniz.)

Herhangi bir cinsel pozisyonun, kavramaya daha yatkın olduğuna dair kanıt yoktur. Misyoner pozisyonu (üstte adam) gibi belirli pozisyonların diğerlerine göre daha umut verici olduğunu duymuş olabilirsiniz, çünkü sperm servikse en yakın şekilde yerleştirilmiştir, fakat bunu düzeltmek için hiçbir çalışma yoktur.

Dişi orgazm gebe kalmak için gerekli değildir, fakat bir orgazmdan alınan uterus kasılmalarının spermleri fallop tüplerine doğru itmesi olasıdır. (Rahim, özellikle yumurtlama döneminde, seks yapmamanız halinde istemsiz olarak daralabilir.)

Seksten Sonra Uzanmaya Devam Etmeli mi?

Cinsel ilişkiden sonra 15 dakika ya da daha uzun bir süre yatay kaldığını duymuş olabilirsiniz. Cinsel ilişkiden sonra spermin vajinanızda daha uzun süre kalmasına izin vermiş olabilirsiniz, ancak bunun bir fark yarattığına dair bir kanıt yoktur. Her ejakülasyonda milyonlarca sperm vardır, bu yüzden hemen kalksanız bile vajinanızda bol miktarda sperm bulunmalıdır.

Başarı olmadan bir yıl veya daha fazla kalmaya çalışıyorsanız (veya 35 yaşın üstündeyseniz üç ila altı ay), ya da düzensiz dönemleriniz varsa, en iyi bahsiniz bir doğurganlık uzmanını görmek.

Henüz yapmadıysanız, şimdi günlük prenatal vitamin almaya başlama zamanı. Bebeğinizin belirli doğum kusurları riskini azaltmak için en az 400 mikrogram folik asit içerdiğinden emin olun. Her gün bir tane almayı hatırlamanıza yardımcı olması için, şişenizin yanındaki vitamin şişenizi ya da yatmadan önce ya da sabah göreceğiniz başka bir şey koyun.

Gebeliğinizin Üçüncü Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz