Beşinci Hafta

Bebeğiniz Nasıl Büyüyor

Rahminizin derininde, embriyonuz öfkeli bir hızla büyüyor. Bu noktada, bir susam tohumunun büyüklüğü hakkında ve bir insandan daha küçük bir iribaş gibi görünüyor. Şu anda üç katmandan oluşuyor – ektoderm, mezoderm ve endoderm – daha sonra tüm organ ve dokularını oluşturacak.

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

5. Hafta: Bebeğiniz susam tohumu büyüklüğünde

Bebeğinizin beyninin, omuriliğinin, sinirlerinin ve omurgasının filizlendiği nöral tüp, ektoderm adı verilen üst tabakada gelişmeye başlıyor. Bu tabaka aynı zamanda cildine, saçlarına, tırnaklarına, meme ve ter bezlerine ve diş minesine de yol açacaktır.

Kalbi ve dolaşım sistemi orta tabakada veya mezodermde oluşmaya başlar. (Bu hafta aslında minik kalbi odalara bölünmeye ve kan pompalamaya başlar.) Mezoderm ayrıca bebeğinizin kaslarını, kıkırdaklarını, kemiklerini ve deri altı dokusunu oluşturur.

Üçüncü tabaka veya endoderm, akciğerlerini, bağırsaklarını ve erken idrar sistemini, ayrıca tiroidini, karaciğerini ve pankreasını barındırır. Bu arada bebeğinize besleyici ve oksijen veren ilkel plasenta ve göbek bağı, zaten iş başında.

Siz ve Hamileliğiniz

Hamilelikle ilgili bazı rahatsızlıkları zaten fark edebilirsiniz. Birçok kadın, ilk haftalarda başlayan ağrılı göğüsler, yorgunluk ve sık idrara çıkma rapor eder. Gelecek haftalarda ortaya çıkma olasılığı daha yüksek olsa da bulantı da olabilir. Dış dünya, içinizde gerçekleşen dramatik gelişmelerin herhangi bir işaretini görmeyecektir.

Ayrıca, bazı kadınların ilk trimesterde bulantı ve yorgunluğun kendi rotasını geçene kadar beklemeye alması gerekse de, uygun bir egzersiz rutinini öğrenmek isteyeceksiniz. Egzersiz, taşıyacağınız fazla kiloyu yönetmek için ihtiyaç duyacağınız gücü ve dayanıklılığı geliştirmenize yardımcı olur. Bazı ağrıları ve hamilelik ağrılarını önlemeye yardımcı olabilir ve birçok kadın bunun büyük bir stres azaltıcı olduğunu fark eder. Egzersiz, aynı zamanda, emeğin fiziksel zorluklarına hazır olmanıza yardımcı olabilir.

Son olarak, hamilelik boyunca egzersiz yapmaya devam ederseniz doğum yaptıktan sonra formunuza geri dönmek daha kolaydır. Keyif aldığınız güvenli, orta derecede güçlü bir aktivite seçin. Yürüyüş ve yüzme, hamile kadınlar için iyi seçimlerdir.

Gebeliğin bu ilk ayları bebeğinizin gelişimi için kritik öneme sahiptir. Şimdi birkaç önemli adım atmak bebeğinizin sağlığını ve kendinizin korunmasına yardımcı olabilir. (Sağlıklı bir hamilelik için adımların tam listesini okuyun.)

Erken doğum öncesi bakım alın ve randevularınıza devam edin. İyi doğum öncesi bakım bebeğinizin sağlığı için önemlidir – ve sizinki için. İlk doğum öncesi ziyaretinizde (genellikle sekiz hafta civarında) komplikasyonlara yol açabilecek belirli durumlar için taranırsınız.

Doğum öncesi vitaminini al. Çoğu doğum öncesi takviyeleri, standart bir multivitaminde bulacağınızdan daha fazla folik asit, demir ve kalsiyum içerir. Hamile kadınlar bu besin maddelerinden daha fazlasına ihtiyaç duyarlar. (Ancak vitaminleri aşırıya kaçmayın; daha fazla, mutlaka daha iyi değildir ve bazı durumlarda tehlikeli olabilir.)

Gebe kalmaya çalışırken ve ilk trimesteriniz boyunca yeterli folik asit almak çok önemlidir, çünkü bebeğinizin spina bifida gibi nöral tüp doğum kusurları geliştirme riskini büyük ölçüde azaltır.

Aldığınız ilaçlar hakkında sağlık uzmanınıza danışın. Bazı ilaçlar – hatta bazı tezgahlarda – hamilelik sırasında güvenli değildir. Kronik bir durumu tedavi etmek için herhangi bir ilaç alırsanız, ilaç listenizi gözden geçirip neyin güvenli ve neyin güvensiz olduğunu öğrenmek için hemen doktorunuzu arayın.

Sigara içmeyi bırakın… Sigara içmek, düşük yapma, plasental problemler ve erken doğum da dahil olmak üzere birçok sorun riskinizi artırır. Ayrıca fetal büyümeyi yavaşlatır ve ölü doğum ve bebek ölüm riskini artırır. Bazı araştırmalar sigara içmeyi hatta dudak veya damak yarıklı bir bebeğe sahip olma riskini arttırmıştır.

Bırakmamak ya da kesmek için asla çok geç değildir. İçmediğiniz her sigara bebeğinize sağlıklı olma şansı verir. Yardım için, doktorunuza danışabilir yada Alo Sigara Bırakma Hattını (171) arayarak yardım alabilirsiniz.

Alkol içmeyi de bırakın… Günde az bir içki içmek, düşük doğum ağırlığının olasılığını artırabilir ve çocuğunuzun öğrenme, konuşma, dikkat, dil ve hiperaktivite ile ilgili sorunlara karşı riskini artırabilir. Kimse, en küçük miktarda alkolün bile gelişmekte olan bir bebeğe ne kadar zararlı olabileceğini tam olarak bilemez, bu yüzden alkolü tamamen bırakın…

Evinizin ve işinizin güvenli olduğundan emin olun. Bazı işler veya hobiler sizin ve gelişmekte olan bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Eğer rutin olarak kimyasallara, ağır metallere (kurşun veya cıva gibi), bazı biyolojik ajanlara veya radyasyona maruz kalırsanız, mümkün olan en kısa zamanda bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir.

Bazı temizlik ürünlerinin, böcek ilaçlarının, çözücülerin ve eski borulardaki içme suyunda kurşunların da zararlı olabileceğini unutmayın. Günlük rutininizle ilgili olarak doktorunuzla veya ebe ile konuşun, böylece evinizdeki ve işyerinizdeki tehlikeleri önlemek veya ortadan kaldırmak için yollar bulabilirsin.

Henüz yapmadıysanız, bir doktor veya ebe seçip ilk randevunuzu planlayın. Hazırlık yapmak için, son döneminizin ilk gününü not edin (böylece son tarihinizi belirleyebilir) ve ortaya çıkan soruların bir listesini yapmaya başlayın.

Her iki taraftaki akrabalarınızla ailenizin tıbbi hikayeleri hakkında konuşun. Sağlık uzmanınız, herhangi bir kronik durumun veya genetik anormalliklerin ailelerinizden birinde çalışıp çalışmadığını bilmek isteyecektir.

Zamanlama hakkında mı kafan karışık? Çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısına olduğu gibi, hamilelik hesaplarımızı son döneminizin ilk gününden itibaren başlatıyoruz. Yani fertilizasyondan yaklaşık 3 hafta sonra, 5 haftalık hamile olarak kabul edilirsiniz.

Gebeliğinizin Altıncı Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz