Badem Yağı

Cildinizin buna ihtiyacı var. Kalbin buna ihtiyacı var. Kolonun buna ihtiyacı var! Badem yağı, güçlü, besleyici bademleri alır ve inanılmaz faydaları olan güçlü bir yağa dönüştürür.

Badem yağını oluşturan iki ana tür badem olmasına rağmen, çoğu homeopatik ve kozmetik amaçlı kullanılan tatlı badem yağıdır. İsminin sizi kandırmasına izin vermeyin: Tatlı badem yağı tatlı olan hiçbir şey olmayan dinamik bir maddedir. Aslında, kötü kolesterol, kuru cilt ve kardiyovasküler hastalıklara yardımcı olur.

Badem yağı sadece çeşitli faydalar değil, aynı zamanda büyüleyici bir geçmiş ve alışılmamış kullanımlar da sunar. Örneğin, alternatif, yenilenebilir biyoyakıt kaynağı olarak sunulduğunu biliyor muydunuz? Ya da evcil hayvanlarınız da badem yağından yararlanabilir mi? Hatta cilt bakım desteğinin yanı sıra diyabet ve kanserin önlenebileceği de kanıtlanmıştır!

Badem Yağı nereden geldi?

Badem veya Prunus dulcis (aynı zamanda Amygdalus communis L. olarak da bilinir), Pakistan’daki İndus Nehri kadar güneybatı Asya ve Ortadoğu kökenlidir. Prunus dulcis ve eşanlamlıları, yenilebilir badem tohumlarının yetiştirildiği ağacı resmen ifade eder.

Besleyici kaju gibi diğer ağaç kuruyemişleriyle yaygın olarak gruplandırılmış olsa da, bir badem olarak bildiğiniz şey aslında bir “drupe”, içindeki bir kabuk ile bir kabuk kaplayan bir dış gövdeli bir meyvedir.

Bademlerin evcilleştirilmesi, yüzyıllar öncesine gelindiğinde, çiftçiler, bademdeki tatlı bademin doğru bir şekilde nasıl seçilebildiğiyle ilgili olarak bulanık olsa da, çiftçiler badem türünü tanımlamaya ve seçmeye başladılar. Acı bademler bazen yağ halinde kullanılır, ancak acı bademin siyanür içerdiği için bazı küçük dozlarda bile toksik olduğu yaygın olarak bilinir.

İlginç bir şekilde, bir doktor gözetiminde gerçekleştirilebilecek acı badem yağının bazı kullanımları vardır. Siyanür acı badem yağından çıkarıldığında antiviral, antibakteriyel, anti-kaşıntı, antifungal ve antispazmodik özelliklere sahiptir.

Badem Yağı Besin Değerleri

Araştırmalar, bademlerdeki liflerin ve çeşitli minerallerin yanı sıra sağlıklı yağların (doymamış) kolesterol düşürücü hale getirdiğini ve kardiyovasküler hastalık ve diyabet riskini azalttığını kanıtlamaktadır. Badem vücut ağırlığı azaltma ve glikoz yönetiminde kullanılır ve antienflamatuar ve antioksidatif özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Yüz gram badem yağı, günlük önerilen E vitamini, miktarının yüzde 200’ünü içerir. Az miktarda K vitamini dışında, diğer vitaminler ve mineraller, badem yağında az miktarlarda bulunur. Genel olarak, faydaları inanılmaz derecede doymamış yağ miktarlarında bulunur.

Badem Yağı Faydaları

1. Kolesterolü düzenler

Badem yağının en yaygın bilinen faydalarından biri kolesterolü düzenleme yeteneğidir. Düzenli badem yağı tüketimi HDL kolesterolü (“iyi” kolesterol olarak bilinir) artırır, LDL’yi (“kötü” kolesterol) düşürür ve genel olarak doğal olarak kolesterol seviyelerini düşürür. (3)

Yüksek doymamış yağ içeriği (ki bu gerçekten kolesterol seviyeleriniz için gerçekten çok iyi) ve E vitamini arasında, badem yağı oksijen ve besin maddelerinin kan yoluyla serbestçe akmasına izin verir, bu da kalbinizin badem yağıyla hediye ettiğiniz için size teşekkür eder.

2. Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Diyetinizi düzenli olarak badem yağıyla birlikte yapmanız daha iyi kolesterol seviyelerini beklemekle kalmaz, aynı zamanda Tıp Bilimleri Araştırma Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre kardiyovasküler hastalık riskini de azaltabilirsiniz. Yüksek kolesterol ve diğer birçok durum gibi kalp hastalığı sıklıkla kronik iltihaptan kaynaklanır. Antioksidatif ve antienflamatuvar özelliklere sahip gerçek gıdalar, bu nedenle, genel olarak birçok sağlık sorununa yönelik riskinizi azaltır.

Koroner kalp hastalığı riski altındaysanız, diyetinize düzenli badem yağı tüketimi eklemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu, iyi kükürt içeren süper besinleri (yumurta veya lahana gibi) yemek ve iyi omega-3 yağ asitleri almakla bağlantılı olarak, vücudunuzdaki iltihabı azaltmanıza ve kalbinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur.

3. Diyabetlere Karşı Korur

Diyabet, pankreasınız veya hücreleriniz insülini uygun şekilde üretememesi nedeniyle kan şekeriniz yükseldiğinde oluşur. Badem ve badem yağının hem kan şekeri düzeylerini düzenlemeye hem de diyabetin önlenmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır!

Bir üniversite araştırmasında, araştırmacılar kahvaltıda badem tüketilmesinin (badem, badem unu ve badem yağı gibi) kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü ve tokluk hissini daha fazla hissetmelerini sağladığını savundular.

Bir başka araştırma da, yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin (yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler) bir araya getirildiği bademlerin, genel bir yemeğin glisemik seviyesini azaltabileceğini gösterdi. yine insülin direncine sahip olanlara veya diyabet riski olanlara kan şekeri seviyelerini düzenlemelerine yardımcı olur.

4. Sağlıklı Zayıflamaya Yardım Ediyor

Badem bakımından zengin bir diyet de ekstra kilo vermenize ve hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir. Birçok araştırma bademleri (ve / veya badem yağı) diyetlerinin düzenli bir parçası olarak kullanan insanların badem içermeyen özdeş diyetlerden daha fazla kilo verdirdiklerini kanıtlamıştır.

Badem ürünlerini diyete sokarken, insanların badem yağlarının yüksek kilo aldıracağını sanması, insanların sahip oldukları yaygın bir endişedir. Ancak, düşük yağlı bir diyetin sizin için iyi olduğu algısı aslında bir efsanedir! Dengeli bir diyet, bol miktarda bitkisel bazlı gıda ve sağlıklı yağlar içerir.  En azından yağlar yemek yemeyi bitirdiğinizde memnun olmanızı sağlar.

5. Kolon ve Rektum Sağlıklı Tutar

Bu herkesin favori konusu – rektal sağlık! Ama dürüst olalım, kolonunuz ve diğer sindirim alanlarınızla ilgili problemler bir acı olabilir…. Badem yağı, o belirli nether bölgede sağlıklı kalmanıza yardımcı olmakta son derece etkilidir.

Örneğin, badem tüketmek kolon kanseri riskinizi azaltır. Badem yağı enjeksiyonu da çocuklarda rektal prolapsusu (bağırsağın esnemesi ve makattan dışarıya sarkmasıdır) tedavi etmek için ilk tedavi yöntemidir.

Mısır’daki Kahire Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir çalışmada, idiyopatik pruritus yani (ilaçla tedavi edilemeyen anal bölgenin açıklanamayan bir kaşıntısı) hastalarına badem yağı enjeksiyonu uygulanmıştır. Katılımcıların yaklaşık yüzde 93’ü ilk tedaviden sonra kalıcı olarak iyileşti ve kısa bir remisyona giren ve daha sonra tekrar tedaviye devam eden ek hastalar ikinci tedavilerinden sonra iyileşti.

Kabızlığı hafifletmek için hafif ve doğal bir müshil ihtiyacınız varsa, her gün iki çorba kaşığı badem yağı (veya salata veya sebze üzerine döküp) içebilirsiniz. Bazı araştırmalar, badem yağı ile irritabl bağırsak sendromunun rahatlatılması arasında bir ilişki olduğunu düşündürmektedir.

6. Erisches ( Kulak Ağrısı ) Tedavisinde

Özellikle çocuklarda kulak ağrısı yaygın bir problemdir ve nedenleri farklıdır. Kulak ağrısını gidermek ve kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için birçok homeopatik seçenek vardır. Doğal kulak enfeksiyonu ilacı, kulak ağrısının hızlı bir şekilde rahatlatmasıyla bilinen tatlı badem yağıdır.

Kulak balmumunu yumuşatmak ve kulak içindeki havalandırma tüplerinde tıkanıklığı azaltmak için kullanılır. Aslında, diğer pek çok kulak kirini yumuşatıcıdan farklı olarak, tatlı badem yağının, içeride mikroskobik kesikler olsa bile (kulak içinde mikroskopik aşınmalara maruz kaldığında diğer kulak yumuşatıcıları enfeksiyona neden olma eğiliminde olduğu halde) kulak için güvenli olduğu kanıtlanmıştır.

Sıcak suda bir çorba kaşığını ısıtın, iki ya da üç damla badem yağını kaşık içine koyun ve etkilenen kulağa bırakın ve sıcak yağın kulak kanalından aşağı inmesine izin verin.

7. Cildiniz ve Saçlarınız İçin Harika

Badem yağının en bilinen faydalarından biri, cildinizi ve saçlarınızı mükemmel bir şekilde tutabilmektir! Hafif, hipoalerjenik bir yağ olarak, bebek cildi de dahil olmak üzere hassas ciltler için güvenlidir. Emiliminin iyi olması, uygulamadan önce yağın vücut sıcaklığında ısıtılmasıyla olur. Ayrıca, üçlü güç için birkaç temel yağ ile birleştirmek harika bir fikirdir – myrrh ( çeşitli balsam ağaçlarından elde edilen reçine sakızı) ve gül yağları, cildinizin sağlıklı görünmesini sağlayan iki temel unsurdur.

Muhtemelen büyük ölçüde antioksidatif özelliklerinden dolayı, tatlı badem yağı, cildi UV radyasyonuna karşı korumak ve cildi yumuşak ve esnek tutmak için bilinir. Hindistan’daki Hamdard Üniversitesi’nde bulunan İlaç Bölümleri tarafından 2007 yılında yapılan bir çalışma, hem başlangıçtaki UV hasarını önlemeyi hem de UV hasarının etkilerini yavaşlatmayı başarmıştır.

Badem yağı hafif bir dokuya sahiptir ve kolayca cilde nüfuz eder. Cilt gözenekleri ve foliküllerinde derinin enkazını onarmak için kullanılabilir ve ayrıca A vitamini içeriği nedeniyle gelecekteki aknenin önlenmesine yardımcı olabilir. Hatta hassas ciltler için bile güvenli, tatlı badem yağı ile karıştırılmış ince şeker kullanarak doğal bir karışım yapıp yüzünüzü fırçalarsanız parlaklığı görürsünüz.

Göz altındaki karanlık daireler bir kabus değil! Yatmadan önce alt göz kapağınızın altında birkaç sıcak damla uyguladığınızda, daha parlak, daha az kabarık gözler görmeyi bekleyebilirsiniz. Yüzün her yerinde uygulanan badem yağı, cildinizin hücrelerini yenilerken genel yaşlanma belirtilerini de geciktirebilir.

Sedef hastalığı ve egzamadan muzdarip misiniz? Şanslısınız, badem yağı egzama ve sedef hastalığı için doğal bir ilaçtır. Bu koşulların her ikisi de, zayıf sindirim dahil olmak üzere çoklu faktörlerden kaynaklanır. Bu cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için başka bir güvenli çözüm olarak badem yağı, iltihaplı kaşıntıyı, sedef veya egzama kızarıklığını hafifletmeye yardımcı olur.

Badem yağı ile ilgili diğer cilt ve güzellik fikirleri makyaj sökücü olarak kullanmak, çatlamış dudakları tedavi etmek, istenmeyen katran tabakalarını azaltmak ve saçlarınızda saç kremi olarak kullanmaktır.

Badem Yağı Tarihçesi ve İlginç Gerçekler

Yüzyıllar boyunca insanlar inanılmaz çok yönlü faydaları için badem yağı kullanmışlardır. Sedef ve egzama gibi kuru cilt durumlarının tedavisinde kullanımı, antik Çin ve Yunan-Farsça tıp okullarının bir parçası olarak öğretildi. Badem Orta Doğu ve Asya menşeli olup ABD ve Avrupa’da ilk görünümü 19. yüzyılda kaydedilmiştir.

Badem yağının, tıbbi ve kozmetik işlevlerinin ötesinde birçok ilginç kullanım alanı vardır. Daha önce de bahsettiğim gibi, badem yağı son zamanlarda potansiyel olarak faydalı bir biyodizel yakıtı olarak test edilmiştir. Ayrıca köpeklerde dermatiti tedavi edebilir ve mine aşındırmadan diş eti plaklarını yok eden tamamen doğal, aşındırıcı olmayan bir diş macununda bir bileşen olarak kullanılabilir.

Badem yağı da gelişmekte olan ülkelerde insani yardım çabalarında potansiyele sahiptir. Alüminyum fosfid (ALP) birçok gelişmekte olan dünya bölgelerinde depolanma sırasında çeliği korumak için kullanılan bir pestisittir. Ancak, ALP toksiktir ve özellikle Hindistan ve İran’da zehirlenmenin ve bazen intiharın en yaygın nedenlerinden biridir.

Yakın zamanda, İran’daki Tahran Üniversitesi Tıp Bilimleri’nden bilim adamları, tatlı badem yağının kullanımını (oral olarak alınan) test ettiler ve ALP’ye oldukça etkili bir antidot olduğunu ve maruz kalanların ölüm sayısını önemli ölçüde azalttığını gördüler. Bu inanılmaz bir bulgudur, çünkü ALP için başka etkili bir panzehir bulunmamıştır.

Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Günlük yaşamınızda badem yağını çeşitli şekillerde kullanmak kolaydır. Badem yağı cilt üzerinde doğrudan kullanılabilecek kadar hafiftir, ancak yüzdeki istenmeyen yağlılığa neden olabileceğinden, genellikle genel bir yüz nemlendiricisi olarak önerilmemektedir. Ama doğrudan saçınıza uygulayabilirsiniz.

Badem yağını yutmak için, sıcaklığın doğal vücut sıcaklığınıza yakın olması durumunda sisteminize daha çabuk emildiği için iki çorba kaşığı ılık olarak içilir. Ayrıca bir protein içeceğine karıştırabilir veya salata, sebzeler veya patates üzerinde gezdirebilirsiniz. Bununla yemek bile pişirebilirsiniz! 200 derecede fırında patates kızartması yapmak veya genel olarak yemek pişirmek için kullanmak oldukça güvenlidir.

Tatlı badem yağını kullanmanın bir başka popüler yolu da, uçucu yağları, en saf haliyle, onları doğrudan cilt uygulaması için daha güvenli hale getirmek üzere inceltmektir. Bu şekilde kullanıldığında badem yağı, uçucu yağı cilde taşıyan taşıyıcı bir yağ olarak kabul edilir. Hafif kokusu nedeniyle iyi bir taşıyıcı yapar ve kolayca buharlaşmaz.

Badem Yağı Hakkında Uyarılar

Tatlı badem yağı genellikle güvenliyken, onu diyet ve yaşam tarzınıza sokarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önlem vardır. İlk olarak, bir ceviz alerjisi olan herkes badem yağı veya diğer badem ürünlerini tüketmekten kaçınmalıdır. Texas Teknik Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma da badem yağı ve alkol arasında negatif bir etkileşim olduğunu göstermektedir. Pankreatitiniz varsa, badem ürünlerini tüketmekten kaçınmalısınız.

Yukarıda belirtildiği gibi, tatlı badem yağına, acı badem yağına kadar olan kardeşi, doğrudan gözetim ve doktor yönlendirme olmadan asla kullanılmamalıdır. Ayrıca, özellikle ilaç kullanıyorsanız, kolesterol düşürücü veya diyabet tedavileri gibi bazı ilaçlarla etkileşime girme potansiyeline sahip olduğu için, hastalığı tedavi etmek veya önlemek için badem yağı kullanmadan önce birinci basamak doktorunuza danışmayı unutmayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz