Arter Yağı Kan Damarı Fonksiyonunu İyileştirebilir mi?

Sıçanlarda yapılan yeni araştırmalar, vasküler sağlığın korunmasında perivasküler yağ dokusunun (PVAT) – arterler etrafında oluşan yağın – rolünü araştırıyor. Bulguların hipertansiyon ve ateroskleroz gibi durumlar üzerinde etkileri olabilir.

Doğu Lansing’deki Michigan Eyalet Üniversitesi, Osteopatik Tıp Koleji’nde farmakoloji ve toksikoloji profesörü olan Stephanie Watts, çalışmanın ilk ve ilgili yazarıdır.

Watts ve ekibi makalelerinde PVAT’ın arterleri gevşetmeye yardımcı olan maddeleri salgıladığını açıklıyor ve bunun tıp camiasında bilinen bir gerçek olduğunu belirtiyor.

Bu vazoaktif maddeleri üretmenin yanı sıra, PVAT’ın arterler için iyi olabileceği başka bir yol olduğunu varsaydılar.

Daha spesifik olarak, bilim adamları, kan damarlarının sağlığına katkıda bulunan vazoaktif maddelerden ziyade PVAT ile ilgili yapısal bir şey olup olmadığını merak ettiler.

Öğrenmek için, sıçanlarla bir dizi deney yaptılar. Daha sonra sonuçlarını Nature dergisinin Scientific Reports’ta yayınladılar.

PVAT Stres Gevşemesini Artırır

Bilim adamları, PVAT olan ve olmayan Sprague Dawley sıçanlarından torasik aort halkalarını incelediler ve doku stresinin 30 dakika boyunca nasıl rahatladığını kaydettiler.

“Stres gevşemesi” terimi, arterin gerildikten veya gerildikten sonra kas gerginliğini serbest bırakma yeteneğini ifade eder.

Yeni deneylerde, Prof. Watts ve ekibi, PVAT’lı sıçanların torasik aortasının PVAT’ı olmayanlardan daha fazla stres gevşemesine sahip olduğunu buldu.

“PVAT’ın varlığı stres gevşeme miktarını arttırdı” diye yazarlar. Aslında, “aorttan ayrılan PVAT halkası, aort halkasının kendisinden daha derin stres gevşemesi gösterdi.”

Araştırmacılar, kahverengi yağın kapladığı torasik aortaya ek olarak, onu çevreleyen beyaz yağa sahip üstün mezenterik arteri de test ettiler.

Her iki arterdeki testler aynı sonucu verdi: PVAT varlığında yokluğunda olduğundan daha fazla stres gevşemesi sağladı.

“Yani, bu bize sadece bir kerelik değil,” diyor Prof. Watts. “Bu sadece gemide, belirli türde gördüğünüz bir şey değil. Ama bu belki de genel bir fenomendir. ”

Önemli olarak, deneyler aynı zamanda sadece varlığının değil, stres gevşemesini artırma yeteneği için çok önemli olan PVAT’ın spesifik yapısı olduğunu ortaya koydu.

Yazarlar, “PVAT kütlesi, dokuya bağlıyken doku banyosunda kaldığı halde artık aort halkasını kapsamadığında, arteriyel stres gevşemesine yardımcı olma yeteneğini kaybetti.”

‘Fonksiyonel Kan Damarlarını’ Yeniden Tanımlama

Araştırmacılar, bulguların PVAT’ın rolünün yanı sıra kan damarlarının yapısını yeniden tanımlamaya yardımcı olması gerektiğini düşünüyor.

Şimdiye kadar, uzmanlar PVAT’ın sadece yağ depolamaya hizmet ettiğine ve kan damarlarının standart yapısının üç bölümden oluştuğuna inanıyorlardı: en içteki katman, orta katman ve en dıştaki katman.

Araştırmacılar tıp camiasının PVAT’ı bir kan damarının dördüncü yapısal tabakası olarak görmesi gerektiğini düşünüyor.

Prof. Watts ,“Yıllarca bu katmanı görmezden geldik – laboratuvarda atıldı; klinikte görülmedi. Ancak şimdi bunun kan damarlarımızın ayrılmaz bir parçası olduğunu keşfediyoruz ”diyor.

Makalede yazarlar, diyabet de dahil olmak üzere [birkaç] kardiyovasküler hastalık modelinde “endotelyal disfonksiyonun teşviki de dahil olmak üzere PVAT’ın“ kasılma önleyici ”doğasının kaybının gözlendiğini belirtmektedir. 


Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz