Altıncı Hafta

Bebeğiniz Nasıl Büyüyor

Bu haftanın en büyük gelişmeleri : Sekiz ay içinde burun, ağız ve kulaklar şekil almaya başlıyor. Rahiminizi görebilseydiniz, bebeğinizin gözlerinin ve burun deliklerinin oluşmaya başladığı büyük bir baş ve koyu lekeler görürsünüz. Ortaya çıkan kulakları başının kenarlarında küçük çöküntüler ve kollarını ve bacaklarını tomurcukları dışarı çıkarıyor. Kalbi dakikada yaklaşık 100 ila 160 kez atıyor – sizinkinden neredeyse iki kat daha hızlı – ve kan vücudunun içinden geçmeye başlıyor. Bağırsakları gelişiyor ve akciğerlerine yol açacak doku tomurcuğu ortaya çıktı. Hipofiz bezi, beyninin, kaslarının ve kemiklerinin geri kalanı gibi şekilleniyor. Şu an, bebeğiniz bir santim uzunluğunda, mercimek büyüklüğünde

* Bu bilgiler yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılıklar gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.

6 hafta: Bebeğiniz mercimek büyüklüğündedir.

Siz ve Hamileliğiniz

Kendinizi biraz bölünmüş bir kişilik geliştirirken bulabilirsiniz – bir gün moralsiz hissetmek ve bir sonraki gün eğlenceli. Bu şekilde huzursuzluk (özellikle kendinizi kontrolde olduğunuz için gurur duyuyorsanız), içinden geçtiğiniz şey normaldir. Ricocheting duyguları, kısmen dalgalanan hormonlardan kaynaklanır. Fakat hormonları bir kenara bırakırsak, hayatınız büyük bir şekilde değişmek üzeredir – ve kim bu konuda duygusal hissetmez ki?

Spotting (idrar yaptıktan sonra külot ya da tuvalet dokusundaki kan lekeleri) ya da kanama erken gebelikte göreceli olarak yaygındır, bu da hamile kadınların dörtte birini etkiler. Normal bir hamilelikte ortaya çıkabilir, ancak bazen düşük veya ektopik gebeliğin ilk belirtisi olabilir. Herhangi bir leke veya kanamanız varsa, sağlık uzmanınızı arayın.

İkizleri taşıma ihtimaliniz

Genel olarak, 31 doğumdan yaklaşık biri (yüzde 3’ten fazla) ikiz doğumlardır. Ama tıbbi yardım almadan gebe kalıyorsanız ikizlerinizin şansı daha azdır (89’da 1). Taşıyıcı üçlülerin veya daha yüksek mertebeden katların toplam oranı 565’te yaklaşık 1’dir.

Özdeş ikizler genellikle şans eseridir. Aynı veya tek yumurta ikizlerine sahip olma ihtimaliniz (bir döllenmiş yumurta yarısına bölündüğünde) 250’de 1’dir.

Çift yumurta ikizleri (her biri ayrı sperm hücreleri tarafından döllenen iki yumurtadan) veya daha yüksek seviyeli katlara sahip olma olasılığınızı bir dizi faktör etkiler. Doğurganlık tedavileri, şansınızı önemli ölçüde artırır. Ortalama olarak, fertilite ilaçları alan veya in vitro fertilizasyon veya diğer yardımcı üreme tekniklerine giren kadınların yüzde 20 ila 25’i birden fazla bebek taşıyor.

Bugünlerde kadınlar tipik olarak, genellikle ilk trimesterde bir ultrason sırasında birden fazla bebek sahibi olduklarını keşfederler. İlk trimester genetik taramayı tercih ederseniz, 11 ila 13 hafta arasında bir ultrason elde edersiniz. Bir doğurganlık tedavisinin sonucu olarak gebe kalırsanız, muhtemelen implante edilen embriyoları saymak için daha erken bir ultrason (genellikle ilk sekiz hafta içinde) olacaktır. Sağlık uzmanınız, son dönemden bu yana geçen hafta sayısı göz önüne alındığında, uterusunuzun beklenenden daha büyük olması durumunda bir ultrason kullanmanızı da tavsiye eder. Ultrason, özellikle altı ila sekiz hafta sonra, çoğul gebelikleri ortaya çıkarmak neredeyse imkansız. Ancak, taşıdığınız daha fazla bebek, göz ardı edilmek daha kolay olur.

Gebeliğinizin Yedinci Haftası için tıklayınız…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz