Alkali Diyet İşe Yarıyor mu?

Bazı insanlar, alkalin diyetinin, daha az asidik ve daha alkali hale getirmek için vücudun pH’ını yükselttiğini bildirmektedir. Diyetin savunucuları bunun kilo kaybını teşvik ettiğini ve hastalıkla savaştığını söylüyor. Ancak bunu kanıtlayacak bir kanıt yoktur.

Bazı araştırmalar, alkali diyetin uygulanmasının böbrek hastalığı olan kişilerde sağlığı iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, kan pH’ını değiştirerek bunu başaramaz.

Bunun yerine, alkali diyet insanları daha fazla meyve ve sebze, daha az işlenmiş et ve yüksek yağlı süt ürünleri yemeye teşvik eder. Bu nedenle, alkali diyet sağlık açısından fayda sağlayabilir.

Birkaç çalışma, düşük asitli yiyecekler yemenin, kan pH’ını artırmasalar bile sağlığı iyileştirdiğini göstermektedir.

Bu makalede, alkalin diyetini çevreleyen iddialara, bunların doğru olup olmadığına ve alkalin diyetinin gıdalarının sağlığı nasıl iyileştirebileceğine bakıyoruz.

Alkali Diyet Yapmak Doğru mu?

Pek çok insanın alkali diyetin yararlı olduğuna inandığı şey yanlıştır. Alkali diyet, kan pH’ını diyetle değiştirmenin mümkün olduğu fikrini teşvik eder. Bu doğru değildir ve kan pH’ındaki büyük değişiklikler hayatı tehdit edebilir.

İdrar ve tükürüğün pH’ını diyetle değiştirmek mümkündür. Bununla birlikte, bu sıvıların pH’ı değiştiğinde, kanın pH’ı aynı kalır.

Alkalinite, bir şeyin 7’den yüksek bir pH’a sahip olduğu anlamına gelir. İnsan vücudu doğal olarak hafif alkalidir ve kan pH’ı yaklaşık 7.4’tür.

Mide asidiktir, bu da yiyecekleri sindirmesine izin verir. Tükürük ve idrarın pH’ı diyete, metabolizmaya ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir.

Bazı araştırmalar, kanser hücrelerinin asidik bir ortamda daha hızlı büyüdüğünü göstermektedir. Bu araştırmadan yola çıkarak, alkali diyetin destekçileri yüksek bir kan pH’ının kanseri önleyebileceğini savunuyorlar.

Bununla birlikte, alkalinite ve kanser üzerine yapılan çalışmalar, tipik olarak bir insan vücudunda değil, bir petri kabındaki kanser hücrelerini içermiştir.

Bununla birlikte, insanların bu diyette yediği yiyecekler, bazılarının sağlıklı bir vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olabilir. Bunu yapmak, diyabet gibi kiloyla ilgili sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Alkali Diyet Üzerine Yapılan Araştırma

Hiçbir araştırma, alkali diyetin kan pH’ını artırabileceğini göstermedi.

Bununla birlikte, bazı araştırmalar, alkali diyetin destekçilerinin iddia ettiği şekilde olmasa da sağlığı iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Alkali diyetler bir kişinin yağlı ve işlenmiş et tüketimini azaltır ve insanları daha fazla meyve ve sebze yemeye teşvik eder. Bu yöntem, çeşitli sağlık yararları sağlar. Alkali diyet destekçilerin iddia edebileceği bazı faydalar ve bunları destekleyen veya çürüten bilimsel araştırmalar:

Kilo Vermeye Teşvik Etmek

Birçok strateji insanların kilo vermesine yardımcı olabilir. Sonuçta, kilo kaybı yağ yakmak için daha az kalori tüketmeye bağlıdır.

Yağ ve kalorilerde daha düşük diyetler kilo kaybını teşvik edebilir, çeşitliliğiyle sağlıklı bir diyet uyguladığında bir kişi fiziksel olarak aktif kaldığında bunu kolaylıkla sağlayabilir.

Alkali bir diyet kalorilerde düşük olma eğilimindedir, bu nedenle insanların kilo vermesine yardımcı olabilir.

Böbrekler Açısından Fayda Sağlamak

İdrar pH’ını yükseltmek, bazı insanlar için sağlıklı olabilir.

2017’de yapılan bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların uygulamış oldukları tipik diyet türleri çok asidik. Bu tip diyetler böbrekleri zorlayabilir. Böbrek hastalığı olan insanlar için, düşük asitli bir diyet semptomları iyileştirebilir ve hatta hastalığın seyrini yavaşlatabilir.

Kronik böbrek hastalığı olan çoğu insan için belirli bir alkali diyete gerek yoktur. Bunun yerine, süt, et ve peynir gibi proteinin azaltılması yardımcı olabilir.

Kanseri Önleme Yönünde Faydaları

Bu diyetin bazı taraftarları, kanseri tersine çevirebileceğini veya kemoterapiyi destekleyebileceğini iddia ediyor. Bu iddiaları destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur ve hiçbir çalışma bu iddia üzerinde doğrudan testler yapmamıştır.

Bununla birlikte, 2010 yılında yapılan bir araştırmanın önemli kanıtları, et tüketimini azaltmanın ve daha fazla meyve, sebze ve tam tahıl tüketmenin kanseri önleyebileceğini düşündürmektedir.

Bazı çalışmalar ise kanserin beslenmeye yönelik bazı verilerini inceledi ve sonuç olarak C vitamini, A vitamini, lif ve Akdeniz tarzı bir diyet tüketmenin kanser riskini azaltabileceği buldu.

Kanser Dernekleri, alkali diyete benzeyen ancak özdeş olmayan bir diyet önermektedir. İşlenmiş gıdalardan, alkolsüz içeceklerden ve yüksek yağlı gıdadan kaçınılmasını önerir. Bunun yerine, meyve, sebze ve kepekli tahıllar açısından zengin bir diyet uygulamak daha faydalıdır.

Kalp Hastalığını Tedavi Etmek veya Önlemek

Dünya genelinde kalp hastalığı önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Kötü beslenme ve düşük aktivite seviyeleri gibi yaşam tarzı faktörler önemli katkıda bulunmaktadır.

Alkali diyet doğal olarak büyüme hormonu seviyelerini yükseltebilir, ancak araştırma şu an için sonuçsuzdur. Araştırmalar, büyüme hormonunun vücut kompozisyonunu desteklediğini ve kalp hastalığı risk faktörlerini düşürdüğünü buldu.

Alkali diyetler ayrıca doğal olarak sağlıklı bir vücut ağırlığını teşvik eden ve kalp hastalığı risk faktörlerini azaltan yağ ve kalorilerde düşük olma eğilimindedir.

Büyüme Hormonu Seviyelerini İyileştirme

Daha iyi kalp sağlığı, daha yüksek büyüme hormonu seviyelerine sahip olmanın potansiyel bir yararıdır. Büyüme hormonu seviyelerinin iyileştirilmesi, daha iyi beyin fonksiyonlarını, özellikle de hafıza ve bilişi de teşvik edebilir. Bazı kanıtlar büyüme hormonunun genel yaşam kalitesini iyileştirdiğini göstermektedir.

Bununla birlikte, alkalin diyetini büyüme hormonu seviyelerindeki artışlara bağlayan kanıtlar zayıftır.

Bazı çalışmalar, yüksek asitli ortamın bikarbonat gibi spesifik takviyelerle düzeltilmesinin alkaliniteyi artırabildiğini göstermiştir, ancak bu mutlaka alkali diyetin benzer faydalara sahip olduğu anlamına gelmez.

Sırt Ağrısını İyileştirmek

Yapılmış olan küçük çaplı bir araştırma, alkali diyetin minerallerle takviye edilmesinin sırt ağrısı semptomlarına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bu araştırma alkali diyetin faydalarını doğrudan test etmemektedir, bu nedenle alkalin gıdaların kronik ağrıya yardımcı olup olamayacağı belirsizdir.

Osteoporozun Önlenmesi

Osteoporoz, özellikle yaşlılarda ve kadınlarda kemik kırıkları için önemli bir risk faktörüdür. Bu diyetin bazı taraftarları, idrarda kaybedilen kalsiyum miktarını azalttığını ve bunun osteoporoz riskini azalttığını söylüyor. Ancak, hiçbir bilimsel kanıt bu iddiayı desteklememektedir.

Bununla birlikte, daha fazla meyve ve sebze yemek kemik sağlığını iyileştirebilir. Alkali diyetler bu gıdalar açısından zengindir. Ayrıca kemik ve kas sağlığını destekleyen protein bakımından düşük olma eğilimindedirler.

Bu nedenle, alkali diyetin osteoporozu önlemesi olası değildir. Aşırı düşük proteinli alkali diyetler de osteoporoz risk faktörü olabilir. Daha iyi bir strateji daha yağsız proteinler, meyveler ve sebzeler yemektir.

Kasların Sağlıklı Desteklenmesi

İnsanlar yaşlandıkça kas kütlesini kaybetme eğilimindedir.

Bu, bir kişinin düşme ve kırık riskini artırır ve ayrıca zayıflık ve kronik ağrıya da katkıda bulunabilir. 2013 yılında yapılan bir çalışmada, alkali diyetin kas sağlığını iyileştirebileceğine dair kanıtlar sunulmaktadır.

Araştırmacılar, uzun dönemli bir benzer çalışmada 2.689 dişiyi incelediler. Daha alkali diyetin ardından kadınlar arasında kas kütlesinde küçük fakat önemli bir artış bulmuşlardır.

Alkali Diyet Gıdaları

Alkali bir diyet denemek isteyen insanlar daha az asitli yiyecekler yemelidir. Bunlar:

  • Meyve ve sebzeler
  • Tohumlar
  • Mercimek gibi baklagiller
  • Soya peyniri

Mercimek, soya peyniri ve bazı tohumlar iyi protein kaynaklarıdır, ancak süt ürünlerinin ve etlerin giderilmesi için yeterli miktarda yemek önemlidir.

Alkali bir diyet denemek isteyen insanlar yüksek asitli gıdalardan kaçınmalıdır. Bunlar:

  • Peynir ve süt gibi süt ürünleri
  • İşlenmiş gıdalar
  • Balık
  • Kahve
  • Alkol
  • Soda

Alkali Diyet Hakkında Gerçekler

Çeşit bakımından zengin bir diyet en sağlıklı seçenektir. İnsanlar bir dizi farklı protein, tahıl, meyve, sebze, vitamin ve mineral içeren bir diyet hedeflemelidir.

Herhangi bir yiyecek grubunu veya yiyecek türünü diyetten çıkarmak, bir kişinin sağlıklı olmasını zorlaştırabilir.

Çok düşük proteinli alkali diyetler insanların kilo vermesine yardımcı olabilir, ancak zayıf kemikler ve kaslar gibi diğer sorunların riskini de artırabilirler.

Alkali diyet denemek isteyen insanlar yeterince protein yediklerinden emin olmalıdırlar. Alkali bir diyette yeterli protein yiyebilenler güvenle deneyebilirler.

Alkali diyet aslında kan pH’ını değiştirmese de, insanların genel sağlığı iyileştirerek çok çeşitli sağlıklı yiyecekler yemelerine yardımcı olabilir.

Ciddi tıbbi durumları veya beslenme sorunları öyküsü olan insanlar bu diyeti denemeden önce bir doktora danışmalıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz