Üç Haftalık

Bebeğiniz Nasıl Büyüyor

Bebeklerin sevgiye ve emmeye ihtiyacı vardır, onlara olan sevginiz ve ilginiz onu şımartmaz korkmayın. Aslında, bir emziğin bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olarak harika şeyler yaptığını keşfettiniz. Emzirmek için o anda müsait olmadığınızda bebeğiniz kendini yatıştırmak için kendi parmaklarını emmeye çalışır. Emmek kendilerini iyi hissettirir ve güven verir.

Türk Pediatri Akademisi, bir emziğin kullanılmasının ABÖS riskini azaltabileceğine (ani bebek ölüm sendromu) dair kanıtlara dayanarak, şekerleme zamanı ve yatmadan önce bir emziğin verilmesini önerir. Bununla birlikte, bebeğinizin uykuya dalması veya bebeğinizi kullanmayı istememesi durumunda bebeği kullanmaya zorlamak için emziği yeniden yerleştirmeniz gerekmez.

Yeni doğan bebekler günde 17 saate kadar uyurlar. Onların bu kadar çok uyuyor olması sizi endişelendirmesin. Uyandığı zaman emmeli, gazı çıkarılmalı ve bezi kontrol edilmelidir. Yeni doğanlar ilk haftalar çok sık büyük tuvaletlerini yaparlar. Altının temiz olması onun daha huzurlu ve pişikler yaşamamasını sağlar.

Uzun zamandır beklenen bebeğinize bakarsanız ve biraz yabancıya bakıyormuş gibi hissediyorsanız, suçluluk hissetmenize gerek yoktur. Kendinize zaman verin ve sonunda onsuz hayatı hayal edemez olduğunuza şahit olun.

Birkaç hafta sonra, uyanıklık ve hatta kızgınlık duyguları devam ederse, postpartum (doğum sonrası depresyon) depresyondan muzdarip olabilirsiniz. Yeni annelerin yüzde 10’u doğumdan sonra hormonal değişikliklerle tetiklenen bu depresyondan muzdariptir. Annelikle ilgili uzun süredir devam eden belirsizlik duygularına ek olarak, uykusuzluk, endişe, iştahtaki değişiklikler ve kendinizi veya bebeğinize zarar verme düşüncelerini içerir. Eğer kendinizde bu belirtileri hissediyorsanız derhal doktorunuz, sağlık danışmanınız veya bir aile yakınınızdan destek isteyin. Unutmayın bu tür durumları yaşayan tek anne siz değilsiniz ve yardım ile kolayca üstesinden gelebilirsiniz.

Kolik Nedir?

Kolik, sağlıklı bir bebekte kontrol edilemez. Bebeklerin yüzde 8 ila 40’ını etkilediği düşünülmektedir. Tüm bebekler, yaşamın ilk üç ayında başka herhangi bir zamana göre daha fazla ağlarlar, ancak kolik farklıdır.

Bazı doktorlar bunu üçlü kuralıyla tanımlarlar: bir seferde üç saat ağlama, haftada en az üç kez, en az üç hafta boyunca – genellikle yaşamın üçüncü ve altıncı haftaları arasında başlar. “Kolik” bölümleri genellikle akşam saatlerinde aniden ortaya çıkıyor. Pek çok bebek yoğun bir şekilde ağlar, yatıştırılamaz, yumruklarını sıkar ve bacaklarını çeker. Her bebek farklıdır, ancak kolik genellikle yaklaşık 3 ayda kaybolur.

Kolik Neden Olur?

Kimse emin değil. Bazı insanlar bebeğin olgunlaşmamış sindirim sistemi veya gıda alerjilerine bağlı olduğunu teorileştirir. Diğerleri, nedeninin hala gelişmekte olan bir sinir sistemi olabileceğini ya da bebeğin kolayca aşınmasına izin veren bir mizacın olabileceğini düşünüyor. Bir başka teori, kolikin bazen bağırsaklardaki sağlıklı bakterilerin dengesizliğinden kaynaklanmasıdır. Çalışmalar kolikli bebeklerin farklı bağırsak mikroflorasına sahip olduklarını göstermiştir.

Kolik Hakkında Ne Yapabilirim?

Bebeğinizin ağlamasıyla ilgili bir doktorla konuşmak iyi bir fikirdir. Barsak sorunları ya da idrar yolu enfeksiyonları gibi diğer olası nedenleri araştırabilir ve bebeğinizin normal bir şekilde yemek yiyip büyüdüğünü kontrol etmek isteyebilir. Ayrıca bebeğinizin kolik olması durumunda en iyi hareket tarzını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Her bebek farklıdır ve farklı şekilde rahatlatılmıştır, bu yüzden en iyi olanı bulmak için birkaç teknik denemeniz gerekebilir. İşte, uterusunuzda hayatın nasıl olduğunu taklit eden sakinleştirici bir ortam yaratmanın bazı önerileri var – rahat, sıcak ve rahatlatıcı:

Bebeğinizi bir battaniyeye sıkıca sokun veya bir taşıyıcıya takın.
Onu kollarınızda ya da bir salıncakta sallayın.
Biraz gaz çıkarmasına yardımcı olmak için onu dik pozisyonda tutmayı deneyin.
Elektrikli süpürge makinası, bulaşık makinesi, çamaşır kurutma makinesi, saç kurutma makinası gibi yüksek sesli, tekrarlayıcı ses yapan bir şeyi açın.
Arabayla ya da bebek arabasıyla dolaşmak için onu dışarı çıkarın – hareket yatıştırıcıdır.
Diğer fikirler: sıcak bir banyo, sıcak bir ılık su şişesi veya bebeğinizin karnına yerleştirilen bir havlu (sıcaklığın ciltte rahat olduğundan emin olun) veya bir emzik kullanıyorsanız onu bebeğinize vermeyi deneyin.

Bebeğinizin ağlamasını duymak sinir bozucu ve yorucu olabilir. Bebeğinizi yatıştırabilen bilgi ve yöntemlere sahip olmanız yararlı olur. Gerekli durumlarda dinlenme ihtiyacı hissettiğinizde eşinizden destek almaya çekinmeyin. Bu bebek sadece sizin değil onunda sorumluluğu altında. Siz eşinizin bazı durumların üstesinden gelemeyeceğini düşünebilirsiniz ama emin olun onların da sizi şaşırtacak yöntemleri ona fırsat verdiğinizde ortaya çıkar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum yaz